לצפייה
בפרויקט

בניית אתרים

וויקס או וורדפרס מה עדיף? כל התשובות כאן!

אתם בתהליך בניית אתר חדש לעסק שלכם ומתלבטים בין וויקס או וורדפרס? הבאתי במיוחד בשבילכם סקירה של שתי הפלטפורמות הפופולריות בעולם, על מנת שתוכלו לדעת בדיוק מה הכי מתאים לעסק שלכם. 
וויקס או וורדפרס מה עדיף?

לפני שנתחיל, אסביר לכם שוורדפרס ו-וויקס נחשבות למעצמות בעולם בתחום בניית אתרים, כל אחת על היתרונות והחסרונות שלה. פלטפורמת וורדפרס מחזיקה כיום בנתח שוק של כ-40% מהאתרים בעולם עם מעל 455 מיליון אתרים, כלומר כל אתר שלישי בעולם בנוי על וורדפרס, בעוד שלוויקס יש כ-200 מיליון אתרים הבנויים על הפלטפורמה שלה – שזהו עדין הישג גדול. 

אחרי שהבנו עד כמה הפלטפורמות האלה עוצמתיות, עכשיו נותר לנו להבין את ההבדלים בין השתיים ולבצע את הבחירה הנכונה לעסק שלנו, הרי אתר בונים בכל 5-10 שנים, ולכן חשוב לעשות את זה נכון כדי שישמש את המטרה. 

קידום האתר בגוגל וויקס או וורדפרס?

כל עסק רוצה לקדם את האתר למקומות גבוהים בגוגל, וליתר דיוק להגיע גם לדף הראשון בכמה שיותר ביטויים על מנת לקבל לידים איכותיים של לקוחות משלמים. אז בואו נראה איזו פלטפורמה ידידותית יותר לקידום אורגני.

וויקס:
בוויקס האפשרויות מאוד מוגבלות מבחינת קידום אורגני, ולכן הקידום יהיה איטי יותר ולעיתים (בביטויים מבוקשים) כמעט בלתי אפשרי. כמובן שאם קידום אורגני פחות מעניין אתכם, אלה תרצו רק לבנות אתר תדמיתי, אז כמובן שוויקס יכולה להיות אופציה טובה. אלא מה, אם בעתיד תרצו לקדם אותו, רוב הסיכוי שתאלצו לבנות אתר חדש בוורדפרס.

וורדפרס:
בוורדפרס אין לי הגבלה מבחינת קידום אורגני. בחיפוש ברשת נוכל לראות שמרבית האתרים המוצגים בתוצאות הראשונות בנויים על פלטפורמת וורדפרס הנחשבת לאהובה על האלגוריתם של גוגל (האחראי על קידום אורגני). כשאני בונה אתרים בוורדפרס, אני מראש מתאים אותם למנוע החיפוש של גוגל, כך שהאתר יקבל פוש אורגני ובעתיד ניתן יהיה לקדם אותו ללא ביצוע שינויים מהותיים.

עיצוב ונראות האתר וויקס או וורדפרס?

לעיצוב ונראות האתר יש תפקיד חשוב, והם אלה שמשפיעים על חוויית הגלישה של הלקוח הפוטנציאלי. אתם וודאי יודעים שהתחרות בשוק גדולה, ולכן עיצוב מרשים יכול להשפיע על ההחלטה של הגולש, כיוון שגולשים קונים עם העיניים.  

וויקס:
וויקס היא מערכת הבנויה בקוד סגור, ולכן העיצוב בה מוגבל מאוד. כאשר בונים אתר מבצעים אפיון שהוא סוג של 'שרטוט' הדומה לעבודתו של אדריכל טרם בניית בית. אך כאשר העיצוב מוגבל, בסופו של דבר התוצאה הסופית אף פעם לא תגיע ב- 100% למה שרצינו מראש. אלה מה, לוויקס יש יתרון בולט על וורדפרס שהוא קלות העיצוב והשימוש בממשק לבנייה, אבל זה כבר פחות עניין שלכם אלה של בונה האתר.  

וורדפרס:
היא מערכת המבוססת על קוד פתוח ודרכה ניתן לבנות אתר מ- 0 ללא כל מגבלה עיצובית ובהתאם לאפיון שנרצה, כך שבסופו של דבר התוצאה תהיה מותאמת בדיוק לאפיון הנכון וחווית הגלישה של הלקוח תהיה מדויקת ונוחה. בניית אתרים בוורדפרס למעשה תאפשר גמישות מלאה בעניין זה.

"ההצלחה אינה מקרית. היא תוצאה של עבודה קשה, התמדה ובחירות נכונות."

אתר מהיר יותר וויקס או וורדפרס?  

אתר חייב להיות מהיר. כמה מהיר? יש לנו 3 שניות לתפוס את העין של הלקוח, אם לא הוא יעבור לאתר של המתחרה ללא שום נקיפות מצפון. איך זה קשור לוויקס  או לוורדפרס? כי במידה והאתר הוא תדמיתי ואין בו טרפיק גבוה המהירות פחות קריטית, אבל במידה ומדובר באתר מקודם או אתר חנות שזה כבר יותר מורכב – פה המהירות מתחילה להיות בעייתית וצריך לעבוד על זה.

וויקס: 
בוויקס עניין המהירות מוגבל ולרוב אין לנו אפשרות לשפר את המהירות.

וורדפרס:
בוורדפרס אפשר להביא את האתר למהירות גבוהה ביותר (אפילו פחות מ-2 שניות) על ידי שימוש בתוספים שעוזרים לקצר את זמני הטעינה, ביניהם תוספי Cache ובתוספי דחיסת תמונות שמפחיתים את משקל התמונות באתר.

מערכות של צד ג' וויקס או וורדפרס?

כמעט כל אתר מצריך התחברות למערכות צד ג', לדוגמה הטמעה של סקריפטים, תוספים ועוד. מערכות אלו מסייעות לשפר מגוון פרמטרים באתר, בניהם גם את המהירות, הקידום האורגני ועוד מגוון מערכות נוספות החיוניות לשיפור חוויית הגלישה באתר. 

 וויקס:
האפשרויות מוגבלות מאוד וכמעט שאין פרט לכמה בודדים ביחס לוודפרס.

וורדפרס:
לוורדפרס יש מעל 60,000 תוספים המאפשרים לבצע מגוון שיפורים ותוספים של מערכות צד ג' כולל חיבור האתר לתוכנות מעקב חכמות, אינטגרציות בין אפליקציות, שירותים שונים ועוד…

ואחרון חביב – מה קורה מבחינת העלויות? 

עלות בניית האתר היא פרמטר שאנו לוקחים בחשבון בעת בחירת הפלטפורמה, אך כדאי לדעת שהעלויות של פיתוח האתר ותחזוקתו תלויים מאוד בצרכים של העסק שלכם לטווח הקצר ועוד יותר לטווח הארוך. חשוב מאוד לוודא שאתם מקבלים תמורה טובה לכסף שלכם, אך מבלי לשכוח את המטרה של האתר והיא נראות טובה וגיוס לקוחות חדשים. 

וויקס:
בוויקס אומנם אין עלות ראשונית לפיתוח (אם תבנו את האתר לבד), אבל יש צורך לאחסן את האתר אצלם והתוכניות המוצעות לא זולות לטווח הרחוק (אני אפילו לא מדבר על התוכנית החינמית). לדוגמה החבילה הפופולארית שלהם לאתר חנות עולה כ- 1,200 שקלים לשנה, לעומת וורדפרס שהעלות השנתית שלה היא פחות מ- 600 שקלים. מלבד זאת, בוויקס עלויות הסליקה גבוהות, כיוון שיש אופציה לבחור רק מבין שתי חברות, לעומת וורדפרס ששם השוק חופשי.

וורדפרס:
עלות הקמת האתר אומנם מצריכה בונה אתרים, אך כפי שאמרנו, בטווח הארוך עלויות התחזוקה תהיינה הרבה יותר נמוכות ויגיעו לפחות מ – 600 שקלים בשנה. מלבד זאת, תוכלו לאחסן את האתר שלכם בכל חברת אחסון שתרצו, אפילו בחברה ישראלית ששם הביצועים יהיו טובים יותר.

שימו לב: במידה ואתם עומדים לבנות בוויקס אתר קחו בחשבון שבעתיד כשתגדלו לא תוכלו להעביר את האתר לפלטפורמה אחרת, אלא תצרכו להתחיל את כל התהליך מחדש.

לסיכום: 

פלטפורמת וויקס אומנם דורשת פחות מאמץ וזמן לבנייה לעומת וורדפרס, ששם עבודת הקמת האתר יותר מושקעת, אבל לטווח הארוך מדובר על חיסכון של אלפי שקלים, ושלא לדבר על אפשרות של קידום אורגני, בניית אתר מ-0 ועוד שלל יתרונות שמניתי כאן בכתבה.

בשורה תחתונה, אתר בוויקס מתאים לעסק קטן עם טרפיק נמוך, אבל לאחר מכן ירגישו האטה באתר. לעומת זאת, אתר וורדפרס מתאים גם לאתרים קטנים וגם לאתרים גדולים ואפילו לחנויות עם אלפי מוצרים.

מאמרים
דומים

בטוויסט, אני לא רק בונה אתרים מושלמים. אלא גם רואה את עצמי שותף להצלחה, ודואג לספק לכם את הכלים שדרושים כדי לקחת את העסק שלכם לשלב הבא.

מהי חוויית משתמש ולמה היא כל כך חשובה?
בניית אתרים
מהי חוויית משתמש ולמה היא כל כך חשובה?
איך למשוך את האנשים הנכונים לאתר שלך
בניית אתרים
6 דרכים שיעזרו לכם למשוך את האנשים הנכונים לאתר שלכם.
הצ'קליסט המלא לבניית אתר מוצלח

צ'קליסט מיוחד בשבילכם - כדי שלא תפספסו כלום.

התאמת האתר שלכם למובייל
בניית אתרים
5 דרכים להתאמת האתר שלכם למובייל.
בניית אתרים
למה שתישארו מאחור: הקמת חנות מכירות
כיצד תתמודדו עם נטישה בסל הקניות?
בניית אתרים
כיצד תתמודדו עם נטישה בסל הקניות? טיפים פרקטיים ומנצחים
פססס... מצאתם מה שחיפשתם?

אני מציע שיחת אפיון ראשונית מתנה לגמרי ובלי שום התחייבות