לצפייה
בפרויקט

בניית אתרים

מהי חוויית משתמש ולמה היא כל כך חשובה?

חווית משתמש (UX) היא המושג המתאר את כל ההיבטים של אינטראקציית אדם עם מוצר, שירות או מערכת. היא משפיעה על האופן שבו אנשים תופסים, משתמשים ומתקשרים עם מוצר, ובסופו של דבר משפיעה על ההחלטות שלהם האם להשתמש בו שוב או לא.
מהי חוויית משתמש ולמה היא כל כך חשובה?

לפני שניכנס לעובי הקורה בכל מה שקשור לחוויית משתמש (UX, User Experience), כדאי שנתחיל מההתחלה: אפיון אתר.

מהו אפיון אתר? זהו המסמך החשוב ביותר בתהליך בניית אתר. הוא מכיל את כל מה שצריך להופיע באתר שלכם בצורה מחושבת ומדוקדקת, כזו שלא משאירה הרבה מקום לספקות.

חלק קריטי באפיון אתר רציני הוא חוויית משתמש.

מהי חוויית משתמש?

חוויית משתמש היא סך כל הרגשות שהמשתמשים עשויים לחוש כשהם מתקשרים עם מוצר, שירות או מערכת, כמו גם התפיסות, התגובות (הפיזיות והפסיכולוגיות) וההתנהגויות שלהם.

מדוע חוויית משתמש חשובה?

החשיבות של חוויית משתמש נכנסת לתוקפה כשרוצים לעצב ולייעל אתר שממוקד לקהל יעד מסוים.

למשל, אם אתם מעצבים אתר שנראה רע, אינו נוח לשימוש ואינו עוזר למבקרים בו להשיג את יעדיהם, הם יעזבו בתחושת תסכול ולא יחזרו שוב. בסופו של דבר, התכנון הגרוע של האתר שלכם גרם להם לבזבז את זמנם.

תכנון טוב של UX, לעומת זאת, מייצר ממשק דיגיטלי שעובד בדיוק כפי שהמשתמשים באתר שלכם מצפים שיעבוד. האינטראקציות הן אינטואיטיביות ומעוצבות עד שהם אפילו לא צריכים לחשוב. הם פשוט נוגעים, קוראים, גוללים ומקיימים אינטראקציה עם האתר שלכם עד להמרה. במילים אחרות, חוויית המשתמש היא כה טובה שאותם מבקרים אקראיים הגיעו למצב שהם כבר קונים מכם. 

"עיצוב טוב אינו רק נראה טוב, הוא גם עובד טוב."

(סטיב ג'ובס)

היתרונות של חוויית משתמש

נאמנות לקוחות

אם האתר שלכם מלהיב את קהל היעד, אתם תתחילו לראות את הנאמנות שלו גדלה. ככל שתצליחו להשאיר את המבקרים באתר שלכם באמצעות שיטות עבודה מומלצות של UX, כך הם יהפכו לנאמנים יותר, וזה התרחיש הטוב ביותר להצלחה עסקית ארוכת טווח.

החזר על השקעה ושיעורי המרה

ככל שחוויית המשתמש שלכם יעילה יותר, כך התשואה שלכם תעלה.

UX משופר יכול להפוך את המסע של הקונים שלכם ליעיל יותר ולקצר את הזמן מליד למכירה. זה גם מגביר את האיכות של הלידים, מכיוון שרק בעלי עניין רב ימשיכו להמרה, וסביר שאם הם מאושרים ומרוצים הם יחזרו אליכם.

זכרו: עליכם לחשב את שיעור ההמרות של האתר שלכם כדי למדוד את האפקטיביות של ה-UX.

יעילות ו/או פרודוקטיביות

כאשר חוויית המשתמש שלכם טובה, מבקרים יכולים למצוא את מה שהם מחפשים באתר שלכם הרבה יותר מהר ובקלות. חשבו על זה במונחים של מסחר אלקטרוני: ככל שתהפכו לידים מהר יותר ללקוחות, כך יהיו לכם סיכוי גבוה בכל יום לראות יותר מכירות.

גם מהירות האתר היא פרמטר חשוב בכל הקשור לחווית משתמש חיובית – בניית אתרים מהירים ונוחים תוביל ליעילות ותימנע נטישה של האתר. 

מהו ממשק משתמש?

ממשק משתמש (UI, User Interface) הוא הנקודה שבה משתמשים מקיימים אינטראקציה עם אתר או אפליקציה. המטרה של ממשק משתמש יעיל היא להפוך את חוויית המשתמש לקלה ואינטואיטיבית, כזו שדורשת מינימום מאמץ מצד המשתמש כדי לקבל תוצאה מקסימלית רצויה.

ממשק משתמש נוצר בשכבות של אינטראקציה שפונות לחושים האנושיים (ראייה, מגע, שמיעה ועוד). שכבות אלה כוללות שני התקני קלט כמו מקלדת, עכבר, מיקרופון, מסך מגע, סורק טביעות אצבע, עט אלקטרוני ומצלמה, והתקני פלט כמו צגים, רמקולים ומדפסות. התקני אינטראקציה עם מספר חושים נקראים "ממשקי משתמש מולטימדיה". לדוגמה, ממשק משתמש יומיומי משתמש בשילוב של קלט מישוש (מקלדת ועכבר) ופלט חזותי ושמיעתי (צג ורמקולים).

מדוע ממשק משתמש חשוב?

ממשק משתמש חשוב כדי לענות על ציפיות המשתמשים ולתמוך בפונקציונליות האפקטיבית של האתר שלכם. ממשק משתמש טוב מאפשר אינטראקציה יעילה בין המשתמשים לאתר או לאפליקציה באמצעות ויזואלים מנוגדים, עיצוב נקי ורספונסיביות.

כשאתם מתכננים ממשק משתמש לאתר שלכם, חשוב שתקחו בחשבון את ציפיות המשתמשים מבחינת נגישות, אסתטיקה חזותית וקלות שימוש. שילוב אופטימלי של ויזואליה יעילה ותגובה יעילה ישפר את אחוזי ההמרה של האתר שלכם, מכיוון שהוא צופה את צרכי המשתמשים ומספק להם את הצרכים הללו.

לסיכום, בעולם שלנו היום אין אפשרות לבנות אתר ללא חוויית משתמש וממשק משתמש שעשויים היטב. אלה כלים שמשאירים פחות מקום לספק ומייעלים את תהליך ההמרה של המבקרים באתר שלכם ללקוחות משלמים.

מאמרים
דומים

בטוויסט, אני לא רק בונה אתרים מושלמים. אלא גם רואה את עצמי שותף להצלחה, ודואג לספק לכם את הכלים שדרושים כדי לקחת את העסק שלכם לשלב הבא.

איך למשוך את האנשים הנכונים לאתר שלך
בניית אתרים
6 דרכים שיעזרו לכם למשוך את האנשים הנכונים לאתר שלכם.
התאמת האתר שלכם למובייל
בניית אתרים
5 דרכים להתאמת האתר שלכם למובייל.
הצ'קליסט המלא לבניית אתר מוצלח

צ'קליסט מיוחד בשבילכם - כדי שלא תפספסו כלום.

בניית אתרים
למה שתישארו מאחור: הקמת חנות מכירות
וויקס או וורדפרס מה עדיף?
בניית אתרים
וויקס או וורדפרס מה עדיף? כל התשובות כאן!
כיצד תתמודדו עם נטישה בסל הקניות?
בניית אתרים
כיצד תתמודדו עם נטישה בסל הקניות? טיפים פרקטיים ומנצחים
פססס... מצאתם מה שחיפשתם?

אני מציע שיחת אפיון ראשונית מתנה לגמרי ובלי שום התחייבות